Certyfikat SSL - Płatny vs Darmowy - Strony internetowe dla firm
Strony internetowe

Certyfikat SSL – Płatny vs Darmowy

Secure Socket Layer, czyli Certyfikat SSL wykorzystujemy do szyfrowania danych przesyłanych przez nasz serwis. Ma on na celu zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim użytkownikom, korzystającym z formularzy kontaktowych, płatności, czy rejestracji w serwisie. Do wyboru mamy certyfikat darmowy „Let’s Encrypt„, oraz płatny „DV”, ale czym się różnią?

CERTYFIKAT SSL DARMOWY vs PŁATNY – RÓŻNICE

Podstawową różnicą między certyfikatem płatnym a darmowym jest przede wszystkim poziom walidacji, czyli inaczej weryfikacji domeny, jej administratora i podmiotu gospodarczego. Oczywiście im poziom walidacji jest wyższym, tym strona jest bezpieczniejsza dla użytkowników. Wyróżniamy aż 3 rodzaje walidacji:

  • Domain Validation czyli SSL DV – to podstawowy certyfikat, z którego korzysta znaczna większość stron internetowych. Uzyskanie tego certyfikatu jest bardzo proste i zautomatyzowane, dzięki czemu nie musimy weryfikować danych podmiotu, a jedynie własność domeny. DV możemy uzyskać w kilka minut po złożeniu zamówienia.
  • Organization Validation czyli SSL OV – ten certyfikat wykorzystywany jest głównie przez większe serwisy, głównie znane marki, czy duże sklepy internetowe. Aby uzyskać ten klucz szyfrowania, musimy poddać weryfikacji domenę, oraz dane podmiotu, które zostaną sprawdzone w bazie KRS i CEIDG. OB możemy uzyskać zazwyczaj w przeciągu 24 godzin po złożeniu zamówienia.
  • Extended Validation czyli SSL EV – certyfikat najwyższego poziomu walidacji, wiąże się to jednak ze złożonym procesem weryfikacji certyfikatu. Wystawca EV musi sprawdzić dane rejestrowe firmy, umowy spółki, oraz czy podmiot, który stara się o certyfikat, ma prawo do domeny. Jest to najdroższy certyfikat, a czas oczekiwania może potrwać nawet do 7 dni.

Istnieje jeszcze jedna ważna różnica między certyfikatami, a mianowicie wielkość odszkodowania, w przypadku gdyby szyfrowanie zostało przez kogoś złamane, a dane klientów by wyciekły, wtedy przysługuje nam wynagrodzenie pieniężne. Oczywiście im poziom walidacji jest niższy, tym kwota odszkodowania jest niższa.

Gdzie można wyposażyć się w darmowy certyfikat?

Serwisów, które oferują darmowe certyfikaty jest sporo, jednak jednym z najczęściej wybieranych i najbardziej znanym jest SSL For Free – Free SSL Certificates in Minutes  to właśnie tutaj możemy zamówić nasz Let’s Encrypt. Wystarczy założyć konto, wpisać nazwę domeny, potwierdzić jej własność jedną z 3 metod, a następnie pobrać certyfikat i zainstalować go na naszym serwerze.

Jaki certyfikat wybrać?

To pytanie powinna zadać sobie każda firma, która posiada stronę internetową i zależy jej na bezpieczeństwie jej użytkowników. Płatny certyfikat nada się idealnie przy większych firmach, znanych markach, sklepach, czy rozbudowanych serwisach internetowych. Darmowy z kolei nada się dla małych serwisów, blogów i mikro sklepików. Osobiście zalecamy korzystanie z płatnych certyfikatów, które posiadają dużo lepsze zabezpieczenia i dają nam większą gwarancję bezpieczeństwa.

Skorzystaj z naszej oferty, sprawdź cennik -> Certyfikaty SSL